Historia jonė

Viva Helicopters, operatori i parė komercial me helikopterė nė Shqipėri, i ka fillesat e veta tek kompania gjermane AeroHeli, me mė shumė se 25 vjet pėrvojė nė kėtė fushė.


Pilotėt e VIVA, teknikėt e mirėmbajtjes dhe personelit ndihmės janė tė gjithė tė angazhuar pėr mbarėvajtjen e sigurisė dhe tė shėrbimeve.


Viva Air Heliport ėshtė e vendosur nė Baldushk, 11 km pranė qendrės sė Tiranės, nė njė hapėsirė prej 10.000 metrash katrorė, ēertifikuar nga AAC (Autoriteti i Aviacionit Civil). Shėrbimet themelore tė fluturimit pėrfshijnė edhe njė stacion privat karburanti me Jet A1 dhe AV Gas ēertifikuar nga BP. Pėrmes zyrave ndėrlidhėse, helikopterėt VIVA shtrijnė veprimtarinė e tyre tashmė edhe nė Maqedoni, Kosovė dhe vende tė tjera tė rajonit.

Na thuani problemin,
dhe ne do ta gjejmė
zgjidhjen!

FLOTA

Aktualisht, tre helikopterė fluturojnė nė flotėn e VIVA: njė Eurocopter me dy motorė AS 355; njė Eurocopter me njė motor AS 350, si dhe njė Robinson R-44.


Kur telefononi VIVA-n, ju pėrfitoni pėrvojėn e saj nė tokė dhe nė ajėr; ju ndjeni mirėbesimin duke fluturuar me njė ekip tė sprovuar tė aviacionit gjerman.